Kurutulmuş meyveler Kuru meyveler, lezzetli tatları ve yüksek besin değeriyle öne çıktığı için sağlıklı ve dengeli beslenmenin ayrılmaz bir parçası olarak kabul ediliyor.

Kurutulmuş meyvelerin kullanımı çok eskilere, meyvelerin uzun mevsim muhafaza edilmesi ve yıl boyunca bulunabilirliğinin sağlanması amacıyla kullanıldığı dönemlere kadar uzanmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi ve kurutma süreçlerindeki gelişmelerle birlikte, kurutulmuş meyveler modern zamanlarda giderek daha popüler hale gelmiştir.

Kuru meyveler

Kuru meyveler neden süper gıda olarak sınıflandırılır?

Süper gıdalar, besin değerleri ile karşılaştırıldığında diğer gıda maddelerinden üstün olan besinler olarak tanımlanabilir. Süper gıdaların küçük porsiyonları bile besinler, vitaminler, mineraller ve proteinler şeklinde bol miktarda beslenme sağlayabilir. Bu nedenle Superfood’lar, belirli hastalıklardan veya hastalıklardan kurtulma, bağışıklığı artırma, kan basıncını, şeker veya kolesterolü düşürme ve çok daha fazlası gibi sağladıkları bazı özel özellikler veya faydalar için   genellikle bu şekilde tanımlanabilir . Çeşitli sağlık ve diğer faydaları nedeniyle, farklı kuru meyveler çok zaman kazandırır, kuru meyveler de süper gıda olarak adlandırılır. Diğer bir deyişle,Çilek ve fındık gibi kuru meyveler antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca diğer besin maddelerinde de yüksektir ve bazı kuru meyvelerin yaşlanmayı geciktirme, düşündürücü ve çok daha fazlası gibi benzersiz özelliklere sahip olduğuna inanılır.

Kuru meyvelerin sağlığa faydaları:

* Bağışıklığı güçlendirir

Kuru meyveler, bağışıklığınızı artırmaya yardımcı olan uçucu yağlar, proteinler, potasyum ve kalsiyumla doludur. Örneğin , içindeki antioksidanların varlığı, enfeksiyonlar ve çeşitli hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olabilir.

*Kilo vermeye yardımcı olur

Kuru meyveler bir enerji kaynağı olarak kabul edilir ve kalitesi , onaylanmış kurutma yöntemi ve koşullarına ek olarak onlardan yapılan taze meyvelerin kalitesine bağlıdır .

* Cildinizi sağlıklı ve kırışıksız tutar

Kim havalı ve genç görünmek istemez ki? Kuru meyveler bu konuda size yardımcı olabilir ve cildinizi parlak ve parlak tutabilir. Cildinizin sağlıklı bir cilt oluşturmasına ve yaşlanmayı önlemesine yardımcı olan uçucu yağlar ve antioksidanlar bakımından zengindirler.

*Kabızlıkla savaşır

Kuru meyveler, kabızlıkla savaşmaya ve sağlıklı bir sindirim sistemini korumaya yardımcı olan çok sayıda diyet lifi içerir.

* Kanseri önlemeye yardımcı olur

Badem ve kajuların meme kanserini önlediği bilinmektedir. Kansere neden olan hücrelerin aktivitesini engelleyen antioksidanlar ve bitkisel besinler açısından zengindirler.

* Kalp sağlığını korur

Kuru meyveler, kolesterol seviyelerini kontrol edebilir ve kan basıncını, özellikle kuru üzümleri normalleştirebilir. Ancak kalp hastalığı, felç vb. riskini azaltır.

*Sağlıklı kemikler

Kuru meyveler, kemiklerin korunmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olan proteinler, kalsiyum ve diğer mikro besinler açısından zengindir.

* Stres ve depresyonla mücadele edin

Kuru meyveler depresyon ve stresle mücadelede oldukça etkilidir. Ayrıca beyin sağlığını ve hafızayı geliştirir.

Anemi ile mücadele ve artan hemoglobin

Kuru üzüm ve kuru erik demir açısından zengindir ve bu da anemiden muzdarip olanlara yardımcı olur. Kuru meyvelerde A, B ve K vitamini gibi temel besinler vardır. Daha  sonra bakır, magnezyum, demir gibi mineraller; Ve vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin ve hemoglobinin yenilenmesine yardımcı olan doymamış yağlar.

Kuru meyve çeşitleri:

1_ Badem

Badem, sağlığa birçok faydası olduğu için genellikle kuru meyve olarak tüketilir. Başka bir deyişle badem, hem yetişkinler hem de çocuklar için faydalı olan E vitamini, uçucu yağlar ve antioksidanlar açısından zengindir. Çiğ veya kavrulmuş olarak yenebilir. En iyi sonuçlar için, sağlıklı ve zinde bir vücut için sabahları az miktarda ıslatılmış badem yiyin. Bademlerin faydaları şu şekildedir:

 • Sağlıklı bir kalbi korur
  Kilo yönetimine yardımcı olur
  Sağlıklı cilt ve saçı korur
  Kan şekeri seviyelerini kontrol eder

2_ ceviz

Ceviz, omega-3 yağ asitleri, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve proteinlerle dolu sert, taş benzeri tek tohumlu bir meyvedir. Örneğin çeşitli faydaları nedeniyle günlük beslenmenize ekleyebilirsiniz. Cevizdeki yağ asitleri, vücut yağını azaltmaya ve kalbinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. İşte cevizin faydalarından bazıları:

 • Stresi azaltır
  Kanseri önler
  Cilt ve saç için iyidir

3_ kaju

Kaju fıstığı, lezzetli tadı ve kremsi dokusuyla Hindistan’da ünlüdür. Vücudunuza bol miktarda E Vitamini, B6 Vitamini, proteinler ve magnezyum sağlar. Kaju Faydaları:

 • Kilo vermeye yardımcı olur
  Kötü kolesterolü
  düşürür Kalp hastalığı riskini azaltır

4_ tarih

Tarihler kuru veya ıslak olabilen tropikal meyvelerdir. Kuru hurma sindirim lifi ile doludur ve iştahınızı bastırarak uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Bu demir açısından zengin meyve, vücudumuzun sağlıklı kalmasına birçok yönden yardımcı olur. Tarihlerin faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Hemoglobin seviyelerini
  artırır Enerjiyi artırır
  Bağırsak sağlığını destekler

5_ kayısı

Kayısı, size A Vitamini, E Vitamini, Magnezyum ve Bakır gibi temel besinleri sağlayarak açlığınızı bastırabilir. Her şeyden önce , aynı zamanda iç enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan antioksidanlarla doludur. İşte kayısının faydalarından bazıları…

 • Gözlere iyi gelir
  Sağlıklı kemikleri ve cildi korur
  Kilo vermeye yardımcı olur

6_ kuru üzüm

Kuru üzüm, tatlı ve ekşi bir tada sahip kuru üzümlerdir. Zengin bir demir kaynağıdır ve anemi tedavisinde çok faydalıdır. Günde bir avuç kuru üzüm sindirim sistemi için mükemmel olabilir ve asitlik ve kabızlığın tedavisine yardımcı olabilir. Kuru üzümün faydaları şu şekildedir:

 • Kabızlığı tedavi eder ve asitliği
  anemiyi tedavi eder

7_ Fıstık

Sürekli yeme alışkanlığı olan kişiler için fıstık iyi bir seçim olabilir. Antep fıstığı açlığınızı bastırabilir ve vücudunuzun daha uzun süre tok hissetmesine yardımcı olabilir. Oleik asit ve antioksidanlar, karotenoidler, E vitamini, bakır, manganez, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, çinko ve polifenolik antioksidanlar bakımından zengindir. Bu kuru kalp şeklindeki meyve, çeşitli faydalar sağlayan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 • Diyabeti önler,
  kötü kolesterolü düşürür,
  bağışıklığı güçlendirir

8_ Somun

Corel ağaçlarından elde edilen fındık, vitaminler, mineraller, yağlar ve proteinler açısından zengindir. Fındık, tatlı bir tada sahip, çiğ, kavrulmuş veya ezilerek ezilerek sos olarak veya çeşitli yemeklere ek olarak tüketilen kuruyemişlerdir. Fındık, uzun süre tok kalmanıza yardımcı olan doğal şekerler içerir. Yuvarlak şekilli bu meyvenin çeşitli faydaları vardır.

 • Fındığın kalp sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir.
  Ayrıca sağlıklı bağırsak hareketlerine yardımcı olduğu bilinmektedir.

9_ şeftali

Kuru erik, kuru meyvelerin çok sayıda sağlık yararı sunan kuru eriklerdir. Şeker oranı yüksektir ve ayrıca vücut için birçok önemli besin bileşeni içerirler. Besinsel faydalar sağlarken şeker akışını tatmin etmeye ve tatlı dişinizi doyurmaya yardımcı olur. Erik bol miktarda A ve K vitaminleri, karbonhidratlar ve lif içerir.

 • Erik, kemikleri ve kasları güçlendirmeye ve oluşturmaya yardımcı olur.
  Ayrıca kolesterol seviyelerini yönetmeye yardımcı olur.

10_ kuru incir

İncirler ya yeşil ya da mordur. Kuru incir hafif sarı-turuncu renkte olup, içinde yüzlerce küçük tohum bulunur. Kuru ve orta derecede tatlı incir, yüzlerce besinsel fayda içerir. İncir, diğer bileşenlerin yanı sıra vitamin, magnezyum, demir ve kalsiyumla doludur.

 • Solunum veya üreme sorunlarınız varsa incir harikalar yaratır.
  Ayrıca kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur.

NanoPro Foods sektör Danışmanlığı, sizin için harika sonuçlar almanızı sağlayan en iyi şirketlerden biridir. daha fazla ayrıntı için bugün bizimle iletişime geçin.

Tagged Kayısı kurutulmuş sis kurutulmuş meyve Kuru meyveler kuru meyveler faydaları fıstıklı kuru üzüm A Vitamini

Leave A Reply