ProNano’dan yoğurt yapmak, Kültürlü Ayran veya Fermente Süt, süte bazı yararlı bakterilerin eklenmesiyle belirli fermantasyon işlemleriyle yapılan bir süt türevidir. 

Ayran, ekşi, taneli bir tada sahiptir ve sütten daha kalın ve yoğurttan daha hafiftir, ProNano, farklı ölçeklerde üretim yapan endüstriyel gıda işletmelerine danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

yoğurt yapmak

Lorun sağlığa faydaları sayısızdır ve sağlıklı bir vücut için iyi bir protein, kalsiyum ve birçok besin kaynağıdır. Sağlık bilgileri Gıda, Probiyotikler, Gastrointestinal ve Gastrointestinal bölümlerinde bulunur.

yapma aşamaları

Bazı yoğurt türleri, başlatıcısının bir parçası olarak gelen veya pastörizasyondan sonra eklenen ve vücut için ve sindirim sürecinde birçok faydası olan canlı bakteri veya probiyotik olarak adlandırılır.

üretiminde bilinmesi gereken önemli şeyler, sütte bulunan doğal bir şeker olan şeker laktozunu (süt şekeri) fermente eden ve “kültürü” adı verilen yoğurt üretiminde kullanılan bakterilerdir. Fermantasyon işlemi, süte eşsiz lezzetini veren süt proteinlerinin pıhtılaşmasına yol açan bir madde olan laktik asit üretir.

üretim aşamaları

 1. Sütün seksen beş santigrat derece sıcaklıkta yarım saat ısıtılarak pastörize edilmesi veya sıcaklığın doksan beş santigrat dereceye çıkarılması şartıyla on dakika ısıtılabilmesi, burada dikkate alınır. Bakteri başlatıcının çalışması için uygun bir ortama ulaşmak ve peynir altı suyu proteinlerini yeniden formüle etmek ve çökeltmek için yoğurt üretimi için hazırlanan sütün ısıl işleminin pastörize süt üretimi durumunda olduğundan daha yüksek ve daha uzun olduğu aşamadır. pıhtılaşmış süte uygun viskozite ve doku.

Pastörizasyon, sütü belirli bir süre belirli bir sıcaklığa kadar ısıtarak zararlı bakterileri yok eden bir ısıtma işlemidir. Başka bir deyişle pastörize süt, çiğ sütte bulunabilecek zararlı patojen mikroorganizmaları (örneğin E. coli, salmonella ve listeria) ortadan kaldırmak için yüksek sıcaklığa ısıtılan bir süt şeklidir.

 • Süt pastörizasyonuna eşlik eden işlem olan sütün doğallaştırılması ve doğallaştırma işlemi, yoğurdun buzdolabında saklandığında kuluçka işlemi sırasında yüzünde krem ​​tabakası oluşmasını önlemeyi ve yoğurdun dokusunu iyileştirmeyi amaçlar. . Yağ granüllerini parçalayarak yayılmalarını sağlamayı ve yüzeyde yükselmelerini önlemeyi amaçlar. Günümüzde pek çok süt ürününde, ancak çoğunlukla pastörize ve sterilize süt gibi doğallaştırma işlemi endüstrinin adımlarından biridir. Yoğurt sektörünün içinde.
 • Sütü üretim fıçısına koyun ; Ardından, 43 ° C olan bakteri başlatıcının etkisine uygun sıcaklığa soğutun.
 • Süte %2 oranında bakteri başlatıcı ekleyin, ardından bakteri başlatıcının iyi dağılması için karıştırıcıyı beş dakika çalıştırın.
 • Sütü, istenilen boyuta göre uygun kaplara doldurulmak üzere hemen dolum makinesine aktarın.
 • kaplarının plastik kutulara doldurulması.
 • Oda sıcaklığının 43 santigrat dereceye eşit olduğunu ve sıcaklığın tüm kutulara ulaşmasını sağlamak için odanın sıcak havayı odaya dağıtacak fanlara sahip olduğunu dikkate alarak kutuları doğrudan inkübasyon odasına aktarın ve bu işlem yoğurt paketlerini kuluçkaya yatırın ve hareket ettirmeden üç ile beş saat arasında değişen bir süre alır ve mayalanma işlemini tamamlar ve pıhtı oluşur.
 • Yoğurt paketlerini uygun bir sıcaklıkta (genellikle beş santigrat derece) soğutmak için buzdolabına aktarın ve ardından tüketicilere pazarlamaya hazır hale getirin.

İyi Nitelikleri

, genç yaşlı herkesin sıkça kullandığı ve insan vücudu için gerekli olan kalsiyum başta olmak üzere birçok faydayı bünyesinde barındırdığı için yoğun talep gören sütlerden biridir. İyi yoğurdun nitelikleri arasında şunlar bulunur:

 1. İyi durumda olmalı
 2. Yüklemek için yumuşak olmalı
 3. Homojen ve kabul edilebilir bir tada sahip olmalıdır.
 4. Kokusu kabul edilebilir olmalı ve asiditesi aşırı olmamalıdır.
 5. Dokunun tutarlı ve homojen olması

Yoğurt çeşitleri

bileşenlerine ek olarak, aşağıdaki gibi farklı türleri vardır:

 1. Yağsız veya az yağlı yoğurt: Yağsız sütten yapılan .
 2. Kefir: Sütün bakteriler tarafından mayalarla mayalanması sonucu içilen sıvı bir .
 3. Yunan : Bu tür yoğurt kalın ve kremsidir.
 4. Yararlı bakterilerle zenginleştirilmiş : İnsan vücuduna faydalı probiyotik bakterilerle zenginleştirilmiş bir türüdür.
 5. Farklı meyve aromalarına sahip : Muz aromalı yoğurt veya çilek aromalı gibi meyvelerle tatlandırılan bir türüdür.

Yoğurt imalatına eşlik eden problemler ve kusurlar

Gıda fabrikası sahiplerinin temel sorunlarından biri olan endüstrisinin karşılaştığı kusurlar ve sorunlar arasında aşağıda bahsedeceğimiz

 1. Yüksek asidik tat
 2. Yetersiz asitlik
 3. zayıf pıhtı
 4. tadı ve aromasının olmaması
 5. başarısızlığı
 6. Açık bir maya tadı
 7. Epidermisin yüzeyden ayrılması

Tüm bu eksiklikler, ProNano, uzun yıllara dayanan tecrübesi ile üretimine eşlik eden bu sorunlardan kurtulmak için danışmanlık sağlayabilir.

Leave A Reply