tatlandırılmış – Yoğunlaştırılmış süt , suyu alınmış inek sütüdür (kabaca %60’ı). Çoğunlukla şeker eklenmiş olarak, tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt (SCM) şeklinde bulunur, öyle ki, “yoğunlaştırılmış süt” ve “tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt” terimleri günümüzde sıklıkla birbirinin yerine kullanılmaktadır.  Tatlandırılmış yoğunlaştırılmış süt, çok kalın, tatlı bir üründür ve konservede açılmadığı takdirde buzdolabında yıllarca saklanabilir. Ürün birçok ülkede sayısız tatlı yemeklerinde kullanılmaktadır ,NanoPro ile farklı ölçeklerde üretim yapan endüstriyel gıda işletmeleri için danışmanlık hizmeti

İlgili bir ürün, tatlandırılmadığı için daha uzun bir muhafaza sürecinden geçen buharlaştırılmış süttür . Buharlaştırılmış süt, bazı ülkelerde şekersiz yoğunlaştırılmış süt olarak bilinir. Her iki üründe benzer miktarda su çıkarılır.

Yoğunlaştırılmış Süt

Yoğunlaştırılmış Sütün Tarihi

Beyaz Rusya’nın Rahachow kentindeki yerel bir süt işleme fabrikasında konserve yoğunlaştırılmış süt anıtı

Marco Polo’nun yazılarına göre , on üçüncü yüzyılda Tatarlar sütü yoğunlaştırmayı başardılar. Marco Polo, her bir adam tarafından on pound (4,5 kg) süt ezmesinin taşındığını ve daha sonra ürünü suyla karıştıracağını bildirdi. Bununla birlikte, bu muhtemelen seyreltilerek bir içecek ( ayran ) haline getirilebilen yumuşak Tatar peynirine ( katyk ) atıfta bulunur ve bu nedenle taze değil fermente edilmiş süt konsantresine atıfta bulunur.

Nicolas Appert yoğunlaştırılmış sütü 1820’de Fransa’da  ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Gail Borden Jr. , 1853’te sütü birkaç saatten fazla saklamadaki zorluklara tepki olarak. Bu gelişmeden önce, süt sadece kısa bir süre taze tutulabiliyordu ve sadece emziren bir ineğin yakın çevresinde mevcuttu . 1851’de İngiltere’ye yaptığı bir geziden dönerken Borden, görünüşe göre gemideki ineklerden elde edilen fakir sütten birkaç çocuğun ölümüyle harap oldu. Okullaşma ve bir dizi başarısızlığın aşağıdakilerden bir yıldan az bir ile, kendine ait ve diğerlerinin hem Borden esinlenerek kaydırmak vakum o tarafından kullanılıyor gördüğü Shakers yoğunlaşma için meyve suyu kavurucu veya olmayan süt azaltmak ve yönetilen donduran o .  O zaman bile ilk iki fabrikası başarısız oldu ve sadece yeni ortağı Jeremiah Milbank  ile Wassaic, New York’ta inşa edilen üçüncü fabrika , uzun ömürlü ve soğutma gerektirmeyen kullanılabilir bir süt türevi üretti.

Süt üretiminin geleceği için muhtemelen eşit derecede önemli olan, Borden’ın kendisine çiğ süt satmak isteyen çiftçiler için gereksinimleri (“Mandıranın On Emri”) idi: sağımdan önce ineklerin memelerini yıkamaları, ahırları temiz tutmaları ve haşlanmaları gerekiyordu. ve süzgeçlerini sabah akşam kurutun. 1858’de, Eagle Brand olarak satılan Borden sütü, saflık, dayanıklılık ve ekonomi açısından bir ün kazandı. 

1864 yılında, Gail Borden’ın New York Yoğunlaştırılmış Süt Şirketi , New York Brewster’da New York Süt Yoğunlaştırıcısını inşa etti .  Bu, zamanının en büyük ve en gelişmiş süt fabrikasıydı ve Borden’in ticari olarak başarılı ilk fabrikasıydı. 200’den fazla süt çiftçisi, Amerikan İç Savaşı nedeniyle artan talep nedeniyle Brewster fabrikasına günde 20.000 galon (76.000 litre) süt tedarik etti .

ABD hükümeti bir şekilde konsantre süt büyük miktarda sipariş alan rasyon savaş sırasında Birlik askerleri için. Bu, on dokuzuncu yüzyıl için olağanüstü bir tarla tayınıydı: tipik bir 10 oz (300 ml) 1.300 kalori (5440 kJ), 1 oz (28 g) protein ve yağ ve 7 oz’dan (200 g) fazla içerebilir. ) karbonhidrat.

Savaştan eve dönen askerler kısa sürede haberi yaydı ve 1860’ların sonlarında yoğunlaştırılmış süt önemli bir üründü. İlk Kanada yoğunlaştırıcısı 1871’de Nova Scotia , Truro’da inşa edildi.  1899’da EB Stuart, Kent, Washington’da ilk Pacific Coast Condensed Milk Company (daha sonra Karanfil Süt Ürünleri Şirketi olarak bilinir) fabrikasını açtı . Yoğunlaştırılmış süt pazarı, çok fazla üreticinin çok az talebi takip etmesiyle bir balona dönüştü.  1911’de Nestlé , Avustralya, Victoria, Dennington’da dünyanın en büyük yoğunlaştırılmış süt fabrikasını kurdu . 1912’ye gelindiğinde, yoğunlaştırılmış süt stoklarının yüksek olması fiyatların düşmesine neden oldu ve birçok yoğunlaştırıcı kapandı.

1914 yılında, Purdue Üniversitesi’nin süt ürünleri bölümü başkanı Otto F. Hunziker , kendi yayınladığı Yoğunlaştırılmış Süt ve Süt Tozu: Süt Kondansatörleri, Süt Ürünleri Öğrencileri ve Saf Gıda Bölümlerinin Kullanımı için Hazırlanmıştır . Bu metin, Hunziker ve American Dairy Science Association ile ilgili diğerlerinin ek çalışmalarıyla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve uluslararası alanda yoğunlaştırma operasyonlarını standartlaştırdı ve geliştirdi. Hunziker’in kitabı, Ekim 2007’de Cartwright Press tarafından yedinci baskıda yeniden yayınlandı. 

Birinci Dünya Savaşı öncelikle nedeniyle depolama ve taşıma faydaları, ilgi ve pazarını, yoğunlaştırılmış süt rejenere. ABD’de kondenserler tarafından ödenen çiğ sütün yüksek fiyatı peynir endüstrisi için önemli sorunlar yarattı . 

Yoğunlaştırılmış Sütün Üretimi

Çiğ süt berraklaştırılır  ve istenen yağ/yağsız katı (SNF) oranına  standardize edilir ve daha sonra birkaç saniye 85-90 °C’ye (185–194 °F) ısıtılır. Bu ısıtma işlemi bazı mikroorganizmaları yok eder, yağ ayrışmasını azaltır ve oksidasyonu engeller. Bazı su [ QuantifyOneR ] edilir buharlaştınldı sütten ve şeker 09:11 (yaklaşık yarısı) oranı (buharlaştınldı) süt ulaşılana kadar şeker ilave edildi. Şeker, tatlandırılmış yoğunlaştırılmış sütün raf ömrünü uzatır. Sükroz, sıvının ozmotik basıncını arttırır , bu da mikroorganizma büyümesini engeller. Tatlandırılmış buharlaştırılmış süt soğutulur ve laktoz kristalizasyonu indüklenir. 

NanoPro

NanoPro ile farklı ölçeklerde üretim yapan endüstriyel gıda işletmeleri için danışmanlık hizmeti vermekteyiz. İhtiyaçlarınıza en uygun çözümleri üretip projelerinize uygulamanıza destek oluyoruz.
Gıda endüstrisindeki farklı alanlarda bilgi ve tecrübe sahibiyiz. Bununla birlikte projelerin teknik ve ticari zorluklarının farkındayız. Ürünlerinizi ve hedefleriniz anlayıp doğru yol haritasını birlikte çizebiliriz. Mevcut veya öngörülen problemleriniz için çözümler üretiriz. Fikirden üretime her adımda sizi destekler ve yol gösteririz.

Pronano ile ilgili yeni her şeyi öğrenmek için haberdar olun

Leave A Reply