Gıda ürünlerinin raf ömrünü (raf ömrünü) uzatmanın yollarını izlemek. Bir çiftçi veya taze ürün tedarikçisi olarak ürünlerinizin son kullanma tarihinin erken tükenmesinden daha kötü bir şey yoktur.

Bu, itibarınıza zarar verebilir ve başa çıkılması pahalı olabilir. Her yıl dünya çapında yüz milyonlarca ton gıda kaybı ve israfının yanı sıra, yetiştiriciler ve nakliyatçılar meyve ve sebzelerin raf ömrünü uzatarak taze kalmaları için en iyi şansı veriyorlar.

raf ömrünü uzatmanın

Taze Ürünlerin Raf Ömrünü Uzatma Yöntemleri:

Taze Ürünlerin Raf Ömrünü Uzatma Yöntemleri:

Taze ürün yetiştiricisi veya tedarikçisi olarak ürünlerinizin son kullanma tarihinin erken tükenmesinden daha kötü bir şey yoktur.

Bu, itibarınıza zarar verebilir ve başa çıkılması pahalı olabilir. Her yıl dünya çapında neden olduğu yüz milyonlarca ton gıda kaybı ve israfından bahsetmiyorum bile.

Yetiştiriciler ve nakliyatçılar, raf ömrünü uzatarak meyve ve sebzelerine taze kalmaları için en iyi şansı veriyor.

Raf Ömrünü Uzatmak Neden Yardımcı Olur?

Taze ürünler ömrünün yarısını yolda geçirebilir. Meyve ve sebzeleri dünyanın her yerine gönderirken, bunun için gereken enerjinin iyi bir şekilde kullanıldığından emin olmak önemlidir.

Uzun mesafeli sevkiyatlarda hayatta kalabilmeleri için meyve ve sebzelere en iyi şansın verilmesi gerekiyor

Raf ömrünü uzatmanın bazı faydaları şunlardır:

 • Daha kaliteli üretim
 • Daha az gönderi reddedildi
 • Daha az gıda kaybı ve israfı
 • Artan marjlar
 • Daha iyi marka itibarı
 • Shel’e birkaç farklı yaklaşım var

Raf Ömrünün Azalmasının Nedenleri:

 • Raf ömrünü uzatmak için taze ürünlere neyin zarar verdiğini bilmelisiniz.
 • Raf ömrünü etkileyebilecek ana faktörler şunlardır:
 • Etilen maruziyeti
 • Sıcaklık değişiklikleri ve aşırılıklar
 • Nem/nem
 • Mikrobik büyüme
 • Fiziksel zarar
 • Dolayısıyla kullanılan yöntemlerin mantıklı olması

Taze Ürünlerin Raf Ömrünü Uzatmanın Farklı Yöntemleri:

Farklı

Raf ömrünü uzatmanın yolları şunlardır:

 • Raf ömrünü uzatma yöntemleri farklı meyve türleri ve
 • sebzeler, ancak çoğu için birden fazla çözüm var.
 • Ambalaj iyileştirmeleri ve değiştirilmiş atmosfer paketleme
 • Tedavi ve işleme prosedürlerinin iyileştirilmesi
 • Soğuk zincirdeki zayıflıkları bulma
 • Nemin izlenmesi
 • Bireysel ürün kaplamaları
 • Akıllı çıkartmalar
 • Emici yiyecek tepsileri ve pedleri
 • Yeni çeşitler
 • Doğal antimikrobiyaller

Paketleme İyileştirmeleri ve Modifiye Atmosferde Paketleme (MAP)

Meyve ve sebzelerin raf ömrünü uzatmaya yönelik kolay bir adım,

Ambalajı geliştirin. Raf ömrünü uzatan ambalajlar solunum hızını kontrol edebilir,

olgunlaşma ve/veya mikrobiyal büyüme.

Daha uzun raf ömrü, daha uzun mevsimsellik, daha az gıda kaybı ve

tazeliği koruma şansı daha yüksektir.

Modifiye atmosfer paketleme (MAP), bir ürünü çevreleyen gazları kontrol etmek için çalışır. İçin

Örneğin, meyveyi çevreleyen oksijenin sınırlandırılması, raf ömrünün uzatılmasına yardımcı olacaktır.

hayat.

Belirli palet örtüleri, karton kaplar ve levhalar kontrolün sağlanmasına yardımcı olabilir.

etilen.

Tedavi ve İşleme Prosedürlerinin İyileştirilmesi:

Bir meyve veya sebzenin hasat edildiği andan itibaren, uygulama ve işleme yöntemlerinizin onlara zarar vermediğinden emin olmanız gerekir. Kötü arıtma yöntemlerine örnek olarak, eşyaları temizlemek için kirli su kullanmak veya bunları kirli kutularda saklamak verilebilir. Ayrıca taze ürünlerin aşırı kuvvetlere maruz kalmamasını sağlamak, zarar görmemelerini sağlamaya yardımcı olacaktır. Küçük şeyler bile raf ömrüne zarar verebilir. Standart işletim prosedürlerine (SOP’ler) uymak, doğru kullanımı sağlamak için önemlidir.

Soğuk Zincirde Sıcaklık Zayıflıklarını Bulma:

Sıcaklığın düşük tutulması, çürümenin sınırlandırılmasına ve mikrobiyal büyümenin yavaşlamasına yardımcı olur. Hasat ile müşteri arasındaki soğuk zincirin herhangi bir parçasının bozulması ürünlere zarar verebilir. Bir çalışma, hasat ile çileklerin ön soğutulması arasındaki dört saatlik gecikmenin su kaybını neredeyse %50 artırdığını gösterdi. Ayrıca dağıtım merkezine varıldığında görünüme de zarar verdi. Soğuk zincir boyunca sıcaklığı kaydetmenin birkaç yararlı yöntemi vardır. Bu veriler aynı zamanda raf ömrü tahminini etkinleştirmek için de kullanılabilir.

İyileştirme Alanlarını Belirlemek İçin Nemin İzlenmesi:

Nem izleme, sıcaklık takibi kadar önemlidir. İkisi de sıklıkla birlikte paketlenir. Nemin yüksek olması meyve ve sebzelerde nem kaybının sınırlandırılmasına yardımcı olur. Soğutma nem kaybına neden olabilir, bu nedenle uygun nem seviyelerini korumak, çekmeyi azaltmak için çok önemlidir. IoT cihazları, iyileştirilecek alanları belirlemek için çiftlikten müşteriye kadar ürünlerin hem sıcaklığını hem de nemini takip ediyor.

Bireysel Ürün Kaplamaları

Taze ürünlerdeki doğal, bitki bazlı kaplamalar son zamanlarda çok fazla ilgi gördü. Hatta Apeel adlı bir şirket, çözümü için birkaç yüz milyon dolar fon topladı. Su kaybederek ve oksidasyon (oksijen gerektiren kimyasal bir işlem) yoluyla bozunur. Apeel’in kaplamaları nemi içeride, oksijeni dışarıda tutarak çalışır. Apeel, One Third ile birlikte Friends of Champions 12.3’ün bir üyesidir; çünkü her ikimiz de 2030 yılına kadar gıda kaybını ve israfını yarıya indirmeye kendimizi adadık. Bazı mağazalar, raf ömrünü uzatmak için taze ürünlerde ayrı plastik kaplamalar kullanmayı uygulamaya koydu. Mümkün olduğunca plastikten kaçınmak en iyisidir. Ancak gıdaların çöpe gitmesine izin vermektense plastik kaplama kullanmak çevre açısından daha iyi olabilir. Bu sizi şaşırtıyorsa gıda israfının etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz.

Akıllı Çıkartmalar:

Bazı çalışmalar, belirli bileşiklerin etilenin etkilerini nasıl azaltabildiğini veya raf ömrünü uzatmak için mikrobiyal büyümeyi nasıl sınırlandırabildiğini göstermektedir. Stix Fresh adlı bir şirket, meyvelerin üzerine yapıştırılan bir çıkartma kullanarak taze meyvelerin raf ömrünü 14 güne kadar uzattığını iddia ediyor. Tedarik zincirinde gerçekleştirilecek çok sayıda doğrulama olsa da, bu kesinlikle çok az çaba gerektiren ilginç bir fikirdir.

Emici Yemek Tepsileri ve Pedleri:

Taze kesilmiş ürünlerin kaplarına konabilecek pedler konusunda pek çok yenilik var. Pedler fazla sıvıyı emer ve ürünün solunum hızını yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Bunlar sektörde zaten yaygın olarak kullanılıyor, ancak emici pedlerin artan yeteneklerine ayak uydurmaya değer.

Çeşitleri Değiştirme:

Çiftçilik başladığından beri insanlar her zaman tadı daha iyi olan yeni çeşitler üretmenin yollarını aradılar. Artık gezegenimiz daha geniş bir alana yayıldığı ve dünyanın her yerine gönderim yaptığımız için, daha uzun raf ömrüne sahip ürün çeşitleri yaratmak odak noktalarımızdan biri. Örneğin, USDA yakın zamanda raf ömrü uzatılmış bir çileği piyasaya sürdü. Camarosa çileklerinin %93’üne kıyasla soğuk depolamada bir hafta sonra çileklerin yalnızca %29’u bozuldu. Yeni çeşitleri kullanmaya açıksanız, mevcut olanları takip etmek ve potansiyel alternatifleri değerlendirmek en iyisidir.

Doğal Antimikrobiyaller:

Antimikrobiyal olarak bitki, baharat veya bitki özlerinin kullanılması bozulmayı önlemeye ve raf ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir. Müşteriler daha güvenli içerikler talep ettikçe kimyasallara doğal alternatifler aramak önem taşıyor. Bu aynı zamanda daha fazla müşteri kazanmak için kullanılan bir satış noktası da olabilir.

Sonuçların Doğrulanması Hakkında Önemli Bir Not:

Sonuçların Doğrulanması Hakkında Önemli Bir Not

Kullandığınız çözümlerin aslında raf ömrünü uzattığını doğrulamak önemlidir. Taze ürünlerin raf ömrünü ölçmek ve tahmin etmek için OneThird’da teknoloji mevcuttur. Bu, gıda israfının önlenmesine daha da yardımcı olabilir ve objektif standartlar oluşturabilir. Gıda kaybı ve israfı çözümlerimiz aynı zamanda statik testleri ortadan kaldırabilir ve yönlendirmeyi iyileştirebilir, böylece kararlar tazeliğe göre verilir. Daha fazla bilgi edinmek için ücretsiz Taze Ürün Raf Ömrü Tahminine ilişkin Temel Kılavuzumuzu okuduğunuzdan emin olun.

Ya Ekstra Raf Ömrünüz Olsaydı?

Ürününüzün raf ömrünü günlerce, hatta haftalarca uzatabilseydiniz ne gibi acil faydalara sahip olurdunuz? Cevap muhtemelen çoktur. Daha fazla gönderi kabul edebilir, daha az küçülme ve kayıp elde edebilir ve marjlarınızı artırabilirsiniz. Uzun mesafeli sevkiyatlar mümkün hale gelir ve daha kaliteli meyve ve sebzeleri garanti edebileceksiniz

Raf Ömrünü Uzatmanız Gerekmeyebilir:

Fiziksel çözümlerin eklenmesi gıda israfını azaltabilir ancak her bir öğenin maliyeti artar. Ancak kararlarınızı tazeliğe göre alarak raf ömründen en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayan çözümler de var. Bu, FIFO’dan FEFO’ya (ilk sona eren, ilk çıkar) geçiş yapmanıza olanak sağlayabilir.

FEFO, raf ömrü tahminiyle mümkün olur. Yetiştiriciler, nakliyatçılar ve distribütörler bu yöntemle teslimatı tazeliğe göre önceliklendirebilir. OneThird’ın teknolojisi, taze ürünlerin raf ömrünü gerçek zamanlı olarak tahmin edebilir.

Çözüm:

Taze ürünlerdeki gıda kaybını ve israfını azaltmak, maliyeti azaltır, marka itibarını artırır ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olur. Raf ömrünü çeşitli şekillerde uzatabilirsiniz ve en iyi çözüm uygulamaya bağlıdır. Raf ömrü tahmini, gıda kaybını ve israfını azaltmak için başka bir yararlı araçtır ve fiziksel ürün değişiklikleri gerektirmez.

Bu nedenle şirketler, kapsamlı araştırmalara yatırım yapmak ve ürün ve hizmetlerin kalitesini artırmak için daha iyi yararlanmak için yetenek odaklı kuruluşlar olmalıdır. Buna paralel olarak kanun ve yönetmelikler ağırlıklı olarak güneş enerjisini düzenlemekte ve şirketleri uluslararası ünlüleri çekme konusunda teşvik etmektedir.

Sonuçta, daha uzun bir koruma süresi elde etmek, uzun bir atık süresi boyunca sürdürülebilirliği artırır, sürekli olarak kaynak tasarrufu sağlar ve çevresel etkiyi artırır. Kaliteye bağlılık, geleceğin hedeflerine ulaşmanın temel misyonunu hayal edebildiği için, değişimin olmadığı bir dünyada sürdürülebilir başarı ve liderliğin temel misyonunu bünyesinde barındırır.

Sorularınıza yanıt vermek ve ürünlerinizin kalitesinden emin olmak için Pronano Gıda ve Endüstriyel Danışmanlık Şirketi uzmanlarının becerilerinden yararlanın.

Leave A Reply