peynir altı suyu

2008’de toplam sıvı peynir altı suyu üretimi 187 milyon mt idi ve bunun 3,2 milyon mt’u (%1,7) çeşitli endüstriler tarafından peynir altı suyu tozu, peynir altı suyu protein konsantreleri, peynir altı suyu izolatları vb. gibi katma değerli ürünler üretmek için kullanıldı. 2009’da enerji içeceği satışlarında %6,3’lük bir artışla 1,03 milyon $ değerinde ve son altı yılda diğer tüm içecek kategorilerinden daha fazla büyüyen, peynir altı suyu proteini içeren yaklaşık 4.100 yiyecek ve içecek ürünü ABD pazarına sunuldu [1] Peynir altı suyu proteinleri tüketicilere yüksek proteinli ürünler sunmak için keşfedilebilecek benzersiz beslenme ve fonksiyonel özelliklere sahiptir.

Peynir endüstrisinden üretilen peynir altı suyundan nasıl faydalanılır?

Süt proteinleri genellikle nötr bir pH’a sahiptir ve bu nedenle farklı besinsel ve fonksiyonel profillere sahip içeceklerin üretiminde kullanılabilir.

Peynir altı suyunda bulunan proteinlerden biri, kazeinin nötr bir pH’ta sıcaklıkta çok kararlı olmasına rağmen, içmeye hazır sütte bulunan kazein proteinidir. Peynir altı suyu proteinleri nötr bir pH’ta ısıya dayanıklı değildir, bu nedenle kazein veya süt proteinleri tipik içerikler efsanesinde çok daha yüksek görünür. Bir bileşen olarak peynir altı suyu proteini genellikle aşağıdaki gibi ürünlerin imalatında kullanılır; Sporcu içecekleri, meşrubatlar, meyve suları, yemek ikameleri vb. Peynir altı suyu proteinleri, çeşitli meyve ve sebzeler kullanılarak içecek hazırlamak için kullanılabilen taze, nötr bir tada sahiptir.

Peynir altı suyu proteinleri az miktarda bulunur, ancak besin değeri açısından yumurta proteininin yanında oldukları için diğer tüm mevcut protein kaynaklarına kıyasla yüksek protein etkinliğine sahiptirler ve çok yüksek miktarda net protein içerirler.

Peynir altı suyu proteinleri, α-laktalbumin, β-laktoglobulin, sığır serum albümini, casinomikropeptitler, immünoglobülinler, laktoferrin kaynakları içerir ve peynir altı suyu proteinlerinin bağışıklık sistemini iyileştirmek gibi sağlık yararlarını geliştirme olasılığı vardır ve ayrıca kanser önleyici olabilir. antiviral ve antimikrobiyallere.

Son yıllarda probiyotik bakteriler açısından zengin meyve sularının üretiminde de bu bakterilerin insan vücuduna faydalı olduğunu kullanmaya başladım.Bu nedenle probiyotiklerin faydalarından biri de vücuttaki faydalı bakterilerin güçlenmesine ve öneminin artmasına katkı sağlamasıdır. Bağırsakların normal hareketinin sağlanması, sindirim süreçlerinin tamamlanması, besin maddelerinin emilmesi ve enfeksiyona yakalanmaya karşı vücudun direncinin arttırılması gibi işlevlere sahiptir ve bu bakterinin kaynağı süt ürünleri, özellikle peynir altı suyu ve bu tür takviye ve takviyeleri kullanmaktır. meyve suyuna eklenmesi vücut, özellikle çocuklar için faydalı bakterilerle güçlendirilmiş doğal bir meyve suyu üretecektir.

peynir altı suyu nedir?

Peynir altı suyu, lor veya peynir üretiminden sonra kalan bulanık sarımsı sıvıdır. Protein, vitamin, mineral ve enzimlerle doludur.

Evdeki mandıra maceralarınızda karşılaşacağınız iki tür peynir altı suyu vardır :

1. Asitli peynir altı suyu – pıhtılaşma sürecine yardımcı olması için bir asidin (sirke veya limon suyu gibi) eklendiği peynirden elde edilen peynir altı suyu. (Bazı mozzarella türleri, limon peyniri veya çiftçi peyniri).

2. Tatlı peynir altı suyu – ek asit yerine peynir mayası ile kültürlenmiş veya kesilmiş peynirden elde edilen peynir altı suyu. (yumuşak peynir ve geleneksel mozzarella gibi).

Teknik olmak istiyorsanız, tatlı peynir altı suyunun pH’ı 5,6’dan büyük veya buna eşittir; Peynir altı suyu, 5.1’e eşit veya daha düşük bir pH’a sahiptir.

peynir altı suyu

Peynir altı suyu nereden geliyor?

Uzun süredir peynir yapıyorsanız, muhtemelen peynir altı suyunun temelde peynir yapmak için lorlardan çıkarmaya çalıştığınız su olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Öncelikle peynir yapımında kullanılan süt ve bileşenlerinden bahsedelim.

*Protein (kazein) , peynirin ana gövdesi için üzerinde durulması gereken bileşenlerden biridir.
Bu, başlangıçta başlamanız gereken pıhtılaşmayı oluşturacaktır, ancak peynir altı suyundan sızan protein bileşenleri vardır (peynir altı suyu proteinleri = ricotta).

* Kalsiyum , proteinleri bir arada tutan yapıştırıcıdır. Bunun bir kısmı peynirinizde kalır, bir kısmı peynir altı suyuna dökülür. Her şey sürece ve yaptığınız peynire bağlıdır.

*Laktoz , bakterilerin laktik aside dönüştürmesi gereken süt şekeridir. Böylece peynirin kompost haline gelmesini önlemiş olursunuz. Bunun bir kısmı her zaman peynir altı suyuna karışacaktır. Bu, bakterilerin üzerinde yaşadığı besindir.

*Yağ , peynirinize o çok sevdiğiniz tam lezzeti ve ipeksi dokuyu veren lezzetli kısımdır. Peynirde mümkün olduğu kadar fazla tutmak istiyorsunuz ama ne kadar uğraşırsanız uğraşın, bazıları peynir altı suyuyla birlikte çıkacaktır.

*Su … çok ama çok su ve pıhtıları boşalttığınızda çoğu peynir altı suyu olarak akıyor. Yine, hepsi işleminize ve yaptığınız peynire bağlıdır. Sütün genellikle %85-90’ı sudur.

* Bakteriler , laktozun tüketilmesinde ve laktik aside dönüştürülmesinde rol oynar. Bunlar doğal olarak çiğ sütte (çok seçici bir tür) veya pastörize süte eklenenlerde (daha seçici bir tür) olabilir. Çoğu pıhtı içinde hapsolur, ancak peynir altı suyu sıcak tutulursa peynir altı suyunu fermente etmeye devam etmek için peynir altı suyu boşaldıkça yeterince kaçar.

*Doğal olgunlaşma peynirde olduğu gibi peynirin olması gerektiği gibi olgunlaşmasını sağlayan protein ve yağ dönüşümlerine de katılır.

Derecelendirmede listeyi aştıysanız

İçeriden gelen hava, içeriden içerideki havaya doğru takip eder.

Peynir altı suyu nasıl kullanılır?

* Ekmek, muffin, kurabiye, muffin ve böreklerde kullanın.

Reçeteli bir çay alabilirsiniz, ancak bu, kabuğun daha hızlı ve derin bir şekilde kahverengileşmesini sağlayacaktır. Bazıları için bu arzu edilir, diğerleri için – ve ayrıca bu yöntem, protein yerine peynir altı suyunun besin değerine sahip ekmekler ve hamur işleri sağlayabilir.

* İçinde meyve suları kullanın.

Peynir altı suyunun kullanımlarından biri, iyi ve yüksek bir protein kaynağı içeren peynir altı suyu proteinleri içerdiğinden proteinler, vitaminler ve mineraller açısından zengin bir meyve suyu üretmek için onu meyve suyuna eklemektir, çünkü peynir altı suyu tam ve yüksek kaliteli bir proteindir. tüm esansiyel amino asitleri içerir. Ek olarak, çok kolay sindirilebilir ve diğer protein türlerine kıyasla bağırsaklarınız tarafından hızla emilir (1). Bu nitelikler onu mevcut en iyi diyet protein kaynaklarından biri yapar.

Bir besin takviyesi olarak peynir altı suyu proteini, vücut geliştiriciler, sporcular ve diyetlerinde ek protein isteyen diğerleri arasında çok popülerdir. Peynir altı suyu proteini, kuvvet antrenmanı ile birleştirildiğinde kas büyümesini ve bakımını desteklemek için mükemmeldir. (2). Peynir altı suyunun faydalı yönlerinden biri, peynir altı suyu proteininin iltihabı azaltmaya yardımcı olabilmesidir.İltihap, vücudun hasara verdiği tepkinin bir parçasıdır. Kısa süreli iltihaplanma yararlı olabilir, ancak belirli koşullar altında kronikleşebilir.

Büyük bir gözden geçirme çalışması, yüksek dozlarda (20 gram/güne eşit veya daha fazla) peynir altı suyu proteini takviyesinin vücuttaki enflamasyonun önemli bir belirteci olan C-reaktif proteini (CRP) önemli ölçüde azalttığını buldu (3).

Peynir altı suyu proteini vücudun antioksidan savunmasını artırabilir Peynir altı suyu protein takviyeleri, vücudun ana antioksidanlarından biri olan glutatyon oluşumunu teşvik ederek vücudun antioksidan savunmasını güçlendirebilir (5, 4).

* Sebzeleri fermente etmek için kullanın.

Temel sisteme dahil olan yemekler. Bir sonraki lahana turşusu, kimchi veya zencefilli havuç partisini hazırlarken birkaç yemek kaşığı ayran kullanın veya kullanım ömrünü uzatmak için ev yapımı mayonez ile karıştırın.

Burada çok sıcak ve sıcak olduğunu, bu nedenle duman ve sıcaktan kaynaklandığını belirtmeliyiz. Süt ürünlerinden elde edilen süt bilimi için, üremek için iyi bir fırsat veriyor. İkincisi kesinlikle bu durumda benim favorim.

Sütün “kuvveti” de büyük ölçüde etkilenir. Çiğ süt içmek için bir sebep daha!

* Bakla ve tahıllar kullanın.

Tahıl ve undaki fitatları uzaklaştırmak ve vücudumuzda daha sindirilebilir hale getirmek için asidik bir ara ürüne ihtiyaç vardır. Peynir altı suyu bunun için mükemmel bir seçimdir.

* onu iç.

Hipokrat’ın özellikle yararlı ve iyileştirici özellikleri nedeniyle hastalarına peynir altı suyu (havuç) özleri içmeyi tavsiye ettiği söylendi. Bağırsaklarda bakterilerle doludur, bu da onu bir sindirim sindirimi yapar. İçme düşüncesi midenizi bulandırıyorsa (benim için olduğu gibi), en az bir lezzetli tarif için Besleyici Geleneklere bakın veya onu meyve suyuna veya yoğurda karıştırın (ironik, çünkü ikisini ayırmak için zaman ayırdınız…. hehe…)

* Süzme peynir için salamura olarak kullanın.

Mozzarella veya peynirleri taze yoğurt tutmaktan salamurada saklayın.

Peynir altı suyu

Peynir altı suyu proteini nedir?

süt proteini süt. Tüm temel amino asitleri içeren eksiksiz, yüksek kaliteli bir proteindir. Ayrıca protein (kaynak) tarafından emilir. Bu benzersiz nitelikler, onu en iyi diyet protein kaynaklarından biri yapar.

Üç ana peynir altı suyu protein bazı türü vardır: konsantre ( WPC), izolat (WPI) ve hidrolizat (WPH). Peynir altı suyu proteini konsantresi en yaygın türdür ve aynı zamanda en ucuzudur. Bir besin takviyesi olarak, iyi beslenir.

En önemli peynir altı suyu proteinleri:

1 – beta-laktoglobulin 

Peynir altı suyu proteininin en bol bulunan kısmıdır ve bileşiminin %50 ila 55’ini oluşturur. Kas yıkımını önleyen Dallı Zincirli Amino Asitler veya BCAA’lar dahil olmak üzere esansiyel amino asitlerin kaynağıdır. Protein açısından zengin gıdalardan beta-laktoglobulin alın ve kaslarınızı desteklerler.

2- Alfa-laktalbumin 

Alfa-laktalbümin, peynir altı suyu proteininde en bol bulunan ikinci bileşendir ve %20 ila 25’i oluşturur. Triptofanda yüksektir ve üretken bir katkı maddesi olarak içerdiği birçok sağlık yararından biridir. Anne sütündeki ana protein.

3 – glikomakropeptitler 

Transmit Glycomacropeptide, peynir altı suyu proteininin saflığına bağlı olarak %15’e kadar çıkabilir. Peynir yapım sürecinde oluşan bir peptittir. Kilo kontrolüne yardımcı olur, biyolojik olarak ağırlık hissine neden olur.

4- İmmünoglobulin 

İmmünoglobulinler, bebeklere norm arttırıcı faydalar sağlar. Peynir altı suyu proteininin %10 ila 15’ini oluşturur.

5- Sığır Serum Albümini (BSA) 

Peynir altı suyu proteininin %7 ila 10’u. Esansiyel amino asitler açısından zengindir, kolesterol emilimini azaltır ve biyolojik olarak kullanılabilir diğer özelliklere sahiptir.

6-Laktoferrin
, transferrin ailesinin çok işlevli bir proteinidir. Çeşitli salgı salgılarında, süt, tükürük, gözyaşı ve burun salgılarında yaygın olarak temsil edilir.

7- laktoperoksidaz

Bakteri ve virüslere karşı doğal bir ilk savunma hattı görevi gören, meme, tükürük ve akciğerler, bronşlar ve burun dahil olmak üzere diğer mukoza bezlerinden salgılanan bir peroksidaz enzimidir. Hem peroksidaz enzim ailesinin üyesi. insanlarda.

8- Lizozim

yıkımını hızlandırmak için.

NanoPro Gıda Danışmanlığı sizler için harika sonuçlar almanızı sağlayan en iyi firmalardan biridir. daha fazla ayrıntı için bugün bizimle iletişime geçin.

bizimle irtibat için

Leave A Reply