Meyve suyu endüstri, Meyve ve sebze suyu, standart özelliklerde sağlıklı, olgun, fermente edilmemiş meyve veya sebzelerin, posasının tamamını veya bir kısmını içeren, tohum,

kabuk ve kaba liflerden arındırılmış ve uygun yöntemlerden biri ile işlenmiş doğal meyve suyu olarak tanımlanmaktadır. Hazırlandıktan hemen sonra tüketilmemesi durumunda muhafaza edilmesi şartıyla mümkün olduğu kadar taze nitelikleri ve besin değeri.

Meyve suyu endüstri

Meyve suyunun kimyasal bileşimi ve besin değeri: (Meyve suyu endüstri)

Meyve suyu endüstri, Meyve ve sebze sularının vitamin ve mineraller açısından zengin olduğu bilinmektedir ve meyve sularında iyi oranda şeker bulunur, ancak meyve ve sebze suları genellikle protein ve yağlı maddeler açısından fakir olarak kabul edilir. Ayrıca, meyve suyu yüksek oranda su içerir, bu nedenle susuzluğu giderir. Örneğin, meyve sularındaki şeker yüzdesi %2 ile %16,8 arasında değişmektedir.

Meyve suyu endüstrisinde kullanılan hammaddeler: ( Meyve suyu endüstri )

1- Meyveler: Belediye portakalları – limonlar – greyfurt – mango – üzüm – nar – guava -elma – hurma – şeftali – muz.

2- Sebzeler: çilek – domates – havuç – ananas.

Meyve veya sebze suyu yapma adımları: (Meyve suyu endüstri )

1-  Doğru türü seçmek:

Her meyve veya sebze türü meyve suyu yapmak için uygun değildir ve meyve suyunda bol olan, güçlü tadı, arzu edilen tat ve aroması ve yüksek besin değeri olan ve meyve suyu yapım aşamalarına değişmeden dayanabilen çeşitleri seçmeliyiz. örneğin bazı limon çeşitleri gibi acı bir tada ve çok fazla lezzet kaybetmeden Meyve veya sebzelerin özelliği ve endüstriyel süreçleri besin değerlerinin büyük bir miktarı üzerinde etkilemeden. Seçilen çeşit, suyunun ekonomik bir şekilde çıkarılmasını kolaylaştırmalı ve tüketicinin isteği göz önünde bulundurulmalıdır.

Hammaddenin bu sektör için uygun olgunluk derecesinde olduğu dikkate alınmaktadır. Hammadde de sağlam olmalı, mekanik çizikler, küf, fermantasyon, mantar ve diğer kusurlardan arınmış olmalı ve hammadde kalitesi ne kadar yüksekse, nihai ürün o kadar yüksek olacaktır ve zayıf hammaddeler iyi üretemez. ürün ve bu, tüm gıda işleme biçimlerinde doğru bir kuraldır.

2-  sıralama:

Hammaddenin teslim alınmasından sonra hasarlı, ezilmiş, tam renklenmemiş ve tam olgunlaşmamış olanları ayıklamak için tasnif işlemi yapılır. Ayırma işleminin amacı, nihai meyve suyunun kalite özelliklerini etkileyen kusurları ortadan kaldırmaktır.

3-  Yıkama:

Yıkama, aşağıdakilere yol açan çok önemli bir adımdır:

A- Kum, toz, çamur gibi tarımsal hammaddelere bulaşanları atın.

b- Toksik olabilen veya meyve suyunun tadını, rengini ve kokusunu etkileyen insektisitler, mantar ve bakteriyel pestisitlerin uzaklaştırılması.

C- Yıkama işlemleri hammaddeleri kirleten mikroorganizmaları azaltır ve bu da daha sonra gerçekleşecek muhafaza işleminin veriminin artmasına neden olur.

4-  Meyve suyunun çıkarılması:

Meyve suyu genellikle asidiktir ve sebze suyu asidik değildir (domates hariç) ve asitler meyve sularını oluşturan mineral maddeleri etkiler, bu nedenle metaller korozyona uğrar ve meyve suyu metalik bir tat alır. Meyve suyunun asitliği suyu etkilemez ve en iyi meyve sıkacakları paslanmaz çelikten, Alman gümüşünden veya nikel-krom kaplı çelikten yapılanlardır. Külah yapımında meyve suyunun tadını veya içindeki diğer özellikleri etkilemeyen masif ahşap da kullanılır. Portakal gibi narenciye suyunun çıkarılması bu amaç için uygundur, kayın, meşe veya kiraz ağacı.

Son zamanlarda meyve suyu üretim süreçlerinde kullanılan birkaç modern meyve suyu çıkarma yöntemi vardır. NanoPro, tecrübesiyle, meyve suyunun büyük bir kısmını çıkarma sırasında kaybetmeden meyve suyunu çıkarmanın doğru yolu konusunda size rehberlik edebilir. Meyve suyu çıkarırken en önemli nokta, örneğin portakaldaki antosiyaninler, havuçlardaki karoten, turunçgillerdeki ksantofiller, limonlardaki klorofil ve domateslerdeki likopen gibi renklendirici maddeler gibi istenen maddelerin korunması gerektiğidir. Uçucu bileşikler gibi tat ve lezzet katan maddeler de bazı hücrelerin duvarlarına dağılmıştır. Ayrıca, NanoPro en düşük maliyeti seçebildiğinden, meyve suyu çıkarılırken en olası net uyarıyı veren, meyve suyu çıkarma hızının yanı sıra finansal yetenekler ve ekstraksiyon maliyetlerine de dikkat edilmelidir.

5-  Filtre:

Bu işlem, kabuklar, kaba lifler ve tohumlar gibi büyük boyutlu parçaları ayırmaya yöneliktir ve şu anda meyve suyunun filtrelenmesi işleminde kullanılan birkaç modern yöntem kullanılabilir.

6-  Adaylık:

Önceki filtreleme işlemi, filtreleme için bir hazırlık aşaması olarak kabul edilir ve filtrelemeden sonra, filtre deliklerinden doğruluğu nedeniyle filtreleme işlemi tarafından çıkarılmayan askıdaki lif ve tortu parçacıkları meyve suyunda kalır ve kurtulmak için. bunlardan, bir filtrasyon işlemi gereklidir.

7-  Kurtuluş:

Bazı meyve suyu türlerinde, elma suyu, üzüm suyu ve diğerleri gibi meyve suyunun berrak ve şeffaf olması istenirken, turunçgiller, mangolar, guavalar ve domatesler gibi diğerlerinde ise sıvılaştırılmaması istenir, çünkü bunlar sıvılaştırılmamalıdır. tat, renk, tat veya koku katan maddeler meyve suyunda çözünmemiş halde bulunabilir. Ve çözünmemiş maddelerin ayrılması bu önemli maddelerin kaybolmasına neden olur. Liç ile önceki süzme ve süzme işleminde çıkarılan parçaların daha küçük parçalarının çıkarılması anlamına gelir, yani süzme, süzme ve liç işlemlerinin birbirini tamamlaması anlamına gelir.

Sıvılaştırma işlemiyle uzaklaştırılan malzemelerin örnekleri, sakızlar, pektik malzemeler ve protea malzemeleridir. Cazibe işleminde kullanılan birçok yöntem vardır. Modern sıvılaştırma yöntemleri, sıvılaştırma işlemi ve ayrıca üretilen meyve suyu için mümkün olan en uzun depolama süresini sağlamak için birkaç modern makine kullanır veya bazı kimyasallar kullanır.

Bazı koruyucular belirli oranlarda eklenir ve meyve suyunun mayalar veya bakteriler tarafından bozulmasını önlemek için her ülkenin yasalarına göre izin verilir. Depolama süresinden sonra meyve suyu süzülür veya tortul maddeler ayrılır. kasenin dibinden.

Kolloidal agrega malzemelerinin belirlenmesi: Bir koloidal maddenin belirli bir negatif yüke sahip olduğu ve genellikle yük eşitlenmediği sürece kolloidal formda asılı kaldığı bilinmektedir. Kolloidal kompleksler olarak kullanılan birkaç malzeme vardır. Meyve suyunun arıtılmasında kullanılan bazı enzimler vardır.

Sediment oluşumunun atfedildiği bileşikleri analiz etme yeteneğine sahiptirler. Ayrıca meyve suyunda bulunan kolloidleri de aktive ederler. Tüm bu şeyler ve meyve suyunu muhafaza etme gereklilikleri, sizi en düşük maliyetle doğru ve doğru yola yönlendirebilir. mümkün.

8-  Havayı rafa kaldırmak:

Hava, meyve suyunda ya gerçekten çözünmüş halde ya da meyve dokusunun hücreleri arasındaki boşluklarda hapsolmuş ya da küspenin daha ince kısımlarında emilmiş halde bulunur. Havanın oksijenli bileşenleriyle ilgileniyoruz ve özellikle pastörizasyon gibi bir ısıl işlem gerçekleşirse ve ısı ve oksijenin etkisi birleşirse, meyve suyu üzerinde çeşitli zararlı etkileri vardır, bu da şunlara yol açar:

A – Vitamin C oksidasyonu.

B- Renk, tat, koku veya aromayı olumsuz etkileyen bazı bileşiklerin oksidasyonu.

C – Ayrıca havanın varlığı tenekelerin şişmesine ve tenekelerin metalini aşındırmasına neden olur.

Bu nedenlerden dolayı, ekstraksiyondan sonra mümkün olan en kısa sürede meyve suyundan hava çıkarılmalıdır. Havadan kurtulmanın birçok yolu vardır. Nanopro, uzun yıllara dayanan tecrübesiyle, son zamanlarda meyve suları ve içecek üretiminde kullanılan bu yöntemlere sizi yönlendirebilir. Havayı sallamak için kullanılan birkaç yöntem vardır.

9-  Meyve suyunu saklayın:

Meyve ve sebze suyu, yüksek oranda serbest nem nedeniyle bozulmaya neden olan birçok mikroorganizmanın büyümesi ve üremesi için uygun bir ortamdır ve bu mikroorganizmaların

ihtiyaç duyduğu birçok materyalin yanı sıra enzimlerin etkisiyle de bulunur. duyusal niteliklerini ve besin değerini etkileyen hızlı bozulmaya maruz kalır. Yüksek ısıda (pastörizasyon veya ticari sterilizasyon), düşük ısıda (soğutma ve dondurma), toz veya rulo halinde kurutularak (Qamar El Din ruloları gibi), kimyasal koruyucularla (kükürt dioksit gibi) bilinen çeşitli şekillerde muhafaza edilebilir. , benzoik asit ve tuzları).

İyi meyve suyu nitelikleri:

 1. Yapıldığı meyvelerle renk, tat ve koku bakımından aynı olmalıdır.
 2. Metalik tat, fermente tat, eski tat ve acı tat gibi yabancı tatlardan arındırılmış olmalıdır.
 3. Yabancı kokulardan arındırılmış olmalıdır.
 4. Üretildiği meyvenin cinsine göre iyi mukavemette olmalıdır.
 5. Huzur ve sarhoşluk kusurlarından arındırılmış olmalıdır.
 6. İstenmeyen maddeler (kirlilikler – kabuk veya tohum parçaları) içermemelidir.

Meyve suyu yaparken uyulması gereken genel koşullar:

 1. Kullanılan meyveler, meyve suyu hazırlamaya uygun türde olmalıdır.
 2. Üretimde kullanılan meyveler sağlıklı, tam doğal renkte ve uygun olgunluk derecesinde olmalıdır.
 3. Kullanılan meyveler böcek ve mantar enfeksiyonlarından arındırılmış olmalıdır.
 4. Meyveler, haşere kontrolünde kullanılan pestisitlerin etkilerinden arındırılmış olmalıdır.
 5. Meyve suyu üretimi hijyenik koşullarda yapılmalıdır.
 • Meyve suyu üretiminde tat ve dokuyu iyileştiren renkli malzeme veya malzemeler kullanıldığında, bunların Mısır ve uluslararası standartlara göre kullanılmasına izin verilmelidir.
 • Hazırlık süreci en kısa sürede tamamlanmalıdır.
 • Demir veya bakırdan yapılmış alet ve meyve sıkacakları kullanmamak.

Meyve suyu endüstrisindeki yaygın kusurlar ve bunların üstesinden nasıl gelineceği: (Meyve suyu endüstri )

 1. Filtreleme işlemine özen gösterilmediği için hamur, lif ve kabuk parçalarının bulunması.
 2. Çeşit seçiminde dikkat eksikliği nedeniyle artan asitlik veya hoş olmayan tat.
 3. Mineral, kimyasal veya mikrobiyolojik kontaminasyon sonucu meyve suyunun renginde veya tadında değişiklik.
 4. Ekstra olgunlaşma cevherlerinin kullanımının enzimatik berraklaştırılması veya üretim öncesi doğallaştırmaya özen gösterilmemesi nedeniyle meyve suyunun tabakalar halinde ayrılması.

Yukarıdaki kusurlardan kaçınmak için aşağıdakiler izlenmelidir: 1– Tüm üretim adımlarında tam hijyen.

 • Meyve suyunun bileşenleri ile paslanmayan veya etkileşime girmeyen metalden yapılmış makine ve aletler kullanmak.
 • Çağı tamamlama ve koruma işlemlerini hızlandırma.
 • İşyerinde çalışanların sağlığı.
 • Kuru yerde ve düşük ısıda saklamaya özen gösteriniz.
 • Üretim tesislerinde tüm sağlık gerekliliklerinin uygulanmasını dikkate almak.

Sonuç olarak NanoPro Gıda Danışmanlık, meyve suyu yapma sürecinde adım adım yanınızda olmaktan ve üretim sürecinde karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelmekten mutluluk duyar.

Yaratıcı olun İyi Üretim Uygulamaları ‘na katılın

Leave A Reply