Dondurulmuş gıda pazarının büyümesine ilişkin son gerçekleri ve rakamları derinlemesine inceledik.

Gıda sektöründeki ProNano Danışmanlık Şirketi, tecrübesini gıda üreticileri ve gıda güvenliği ile işbirliklerine aktarıyor ve pazarlarda dondurulmuş gıdaların gelişimini konuşuyoruz.

Dondurulmuş gıdalar, dünya çapında milyonlarca kişinin mükemmel kombinasyon için dondurucumuzu karıştırdığı hafta boyunca mükemmel, hızlı ve kolay bir yemek olabilir.

Son 10 yılda sağlıklı gıda patlamasıyla birlikte varsayım, tüketicilerin daha sağlıklı ve taze gıdalara yöneldiğini söylüyor; tam tersine, bu yeni nesil, taze gıda ürünlerine kıyasla daha fazla dondurulmuş gıda tercih ediyor.

Dondurulmuş Gıda

Neden daha fazla Dondurulmuş Gıda yiyoruz?

Dondurulmuş gıdalartalebi ve pazar belirleyicileri büyük ölçüde gıda çeşidinin seçimi, onların ürünlerini satın alma sıklığı veya tercihin taze gıda kategorisinden kaydırılma oranı gibi tüketici davranışlarına odaklanmıştır.
Fiyatlar, reklamlar, indirim ve teklifler ile değişen lezzetler de hazır dondurulmuş yemeklerin talebi üzerinde önemli faktörlerdir.

Tüketiciler üzerinde yapılan bir araştırmada, dondurulmuş ana yemek kategorisinde çeşitlilik ve lezzetin en önemli etken olduğu, bunu sağlık ve kalitenin takip ettiği ortaya çıktı.
Dondurulmuş gıda kategorisinin yükselişi büyük ölçüde bu ürünlerin sunduğu kolaylıklara bağlanıyor.
Dondurulmuş yemeklerin kolaylığı, mutfakta daha az, aileyle daha fazla zaman geçirmenizi sağlar. Araştırmalar, tüketicilerin mutfakta akşam yemeği hazırlamak için harcadıkları zamanın büyük ölçüde azaldığını gösterdiğinden bu mantıklıdır.


ABD Nüfus Sayımı ve Simmons Ulusal Tüketici Araştırması tarafından yayınlanan bir rapor, 2019’da 130 milyondan fazla Amerikalının tamamen dondurulmuş akşam yemekleri tükettiğini gösterdi; bu rakamın 2023 yılı sonuna kadar 500.000 artması bekleniyor.

Dondurulmuş Gıda: Gıda İsrafını Azaltmak İçin Kullanışlı Bir Seçenek

Yalnızca ABD’de gıdanın neredeyse %40’ı çöpe gidiyor. Bu oldukça endişe verici bir istatistik.

Gıda israfı, günümüzde ülkelerin karşılaştığı en büyük çevresel ve tarımsal sorunlardan biridir. Büyük miktardaki gıda atığının tüketicilerin cebine maliyeti büyük oluyor.

ABD Tarım Bakanlığı’na göre, ortalama bir Amerikan ailesi her yıl yaklaşık 1.500 dolarlık gıdayı israf ediyor, bu da her yıl toplam 162 milyar dolara denk geliyor.

Gıda israfının maliyeti yalnızca bireysel bazda karşılanmıyor, aynı zamanda genel gıda fiyatlarını yukarı çekiyor ve tüm toplumun tabağında bir göçük yaratıyor; bu büyük bir sorunun bir parçası.

Gıda israfı bizi sadece finansal olarak etkilemiyor, aynı zamanda çevreyi de etkiliyor. ABD’deki çöp depolama alanlarının %20’si gıda atıklarından oluşuyor ve bu, çöp depolama alanlarındaki katı atıkların en büyük katkılarından biri.

Restoranlarda Dondurulmuş Gıdalar

Dondurulmuş yemekler gıda israfına çözüm olabilir ve sağlık, çevre ve finans açısından faydalı olabilir.

Taze gıdalara göre çok daha uzun raf ömrüne sahiptir; artı üretim süreci atık oluşumunu azaltır.

Örneğin, israf edilen gıdaların %40’ından fazlası restoran kaynaklıdır ve bunların %80’inden fazlası kullanılmamış gıda kategorisine girmektedir.

Eğer bu dondurulmuş yemekle değiştirilirse, yemekler ve kullanılmayan malzemeler çöp kutularına atılmak yerine geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir.

Tüketiciler Dondurulmuş Gıda İçin Nasıl Alışveriş Yapıyor?

Market listesi, mağazalarda bulunan yiyeceklerin pazar tekliflerine göre çok değişti.

Bununla birlikte alışveriş yöntemlerinde de büyük bir değişim yaşanıyor. Dijital olarak çevrelenmiş pazarda, fiziksel mağazalar hala büyük bir tüketici kitlesi tarafından tercih ediliyor, ancak çeşitli bulma, alışveriş yapma ve ödeme seçenekleriyle çevrimiçi kanallar kolaylık avantajlarından yararlanıyor.

Y kuşağı ve Z kuşağı müşterileri için omnichannel’ın artan önemi, perakendecileri ve markaları hem dijital platformlarda hem de fiziksel kurulumlarda teklif kapsamlarını genişletmeye teşvik ediyor.

Perakendeciler, siparişten teslimata kadar alışveriş deneyimini kolay ve sorunsuz hale getirmek için dijital teknolojilere agresif bir şekilde yatırım yapıyor.

Dondurulmuş Gıda İçin Nasıl Alışveriş Yapıyor

Dondurulmuş Gıda Sektörüne Katkıda Bulunan Firmalar

Şirketler, yenilikçi teklifleriyle küresel dondurulmuş yemek pazarını şekillendirmede çok önemli bir rol oynuyor.

Örneğin Nestlé gibi gıda üreticileri, çeşitlilik ve lezzete büyük önem vererek dondurulmuş ana yemek kategorisini sunuyor.

2019’da M&M Meat Shops, Kanada’daki yedi market ve perakende zincirinde M&M Food Market Express markası altında bir dondurulmuş yemek bölümü açtı. Dondurulmuş yemeklerin çeşitliliği ve kalitesi büyük ölçüde arttı ve tüketiciler ve/alışveriş yapanlar, kullanışlı ve sağlıklı yemek seçenekleri için dondurucu kutudaki gıdaları tercih ediyor.

Astute Analytica’ya göre Nestle, küresel dondurulmuş gıda pazarına liderlik ediyor ve maksimum pazar payına sahip. Bunu Permira, McCain Foods, ConAgra Foods ve diğerleri takip ediyor.

Tedarikçilerin Gücü

Dondurulmuş yemek ürünleri doğası gereği farklılaşmamaktadır, bu da şirketlerin ve üreticilerin alıcı tutmasını zorlaştırmaktadır.

Bu onları son kullanıcı marka sadakati ve ürün fiyatlandırması yoluyla rekabet etmeye zorluyor. Dondurulmuş yemek endüstrisindeki alıcılar için geçiş maliyeti düşüktür.

Perakende satışlarının önemli oranda olması nedeniyle pazar, alıcıların gücünün azaldığına tanık oldu; Carrefour, Wal-Mart ve Tesco gibi büyük alıcılar dondurulmuş gıda ürünleri için kendi dağıtım kanallarını kullanıyor ve bu da satın alma gücünü artırıyor.

Dondurulmuş yemeklerin sermaye yoğun bakım gerektiren, pahalı dondurucular gerektiren, farklılaştırılmamış bir ürün kategorisi olması nedeniyle tedarikçilerin gücü yüksek düzeyde analiz edilmiştir.

Büyük ölçekli gıda işleme şirketleri genellikle çiftçiler ve alıcılarla tedarik sözleşmeleri üzerinde pazarlık yaparken, küçük ölçekli şirketlerin ürün fiyatları üzerinde çok az kontrolü vardır.

Dondurulmuş yemeşlerin ikamelerinin mevcudiyeti tartışılırken, dondurulmuş gıda ürünleri için kurutulmuş gıda, rafta dayanıklı gıdalar, konserve gıdalar ve soğutulmuş ve taze ürünler gibi çeşitli ikameler mevcuttur.

Dondurulmuş yemeklerin en önemli özelliklerinden biri uzun raf ömrüdür; ikame olması durumunda, pahalı donduruculara ve özel depolara ekstra maliyet yatırımı yapmadan kurutulmuş gıda, rafta dayanıklı gıdalar, konserve gıdalarla da müzakere edilebilir.

Küresel Dondurulmuş Gıda Pazarı Rekabeti

Başarılı gıda üreticisi pazarlama kampanyalarının miktarı nedeniyle, dondurulmuş gıda pazarındaki rekabetin derecesi güçlüdür.

Pazar, aralarında Nestle, Permira, McCain Foods ve ConAgra Foods’un da bulunduğu yalnızca birkaç şirketin hakimiyetindedir.

Firmalar, özel ekipmanlara sahip üretim hatları ve gerekli büyüklükte tesisler kurmaları nedeniyle yüksek sabit maliyete ihtiyaç duymakta; bu da çıkış engellerini zorlaştırdı ve yatırımların tasfiye edilmesini gerektirdi. Bu faktörler işbirliği içinde pazardaki rekabetin yüksek yoğunluğunu desteklemektedir.

ProNano Takip edin

Leave A Reply