Gıda etiketleri önemlidir. Gıda üreticileri için yasal bir gereklilik olmasının yanı sıra, tüketicilerin akıllıca gıda satın almalarına yardımcı olur ve satın aldıkları gıdaları güvenli bir şekilde saklamalarını ve kullanmalarını sağlar

. İster süpermarket, ister lokanta gibi mağazalardan tedarik edin, ihtiyaçlar aynıdır. Bu nedenle, gıda ambalajının önemini ve görevlerinizi kavramanız çok önemlidir.

Gıda etiketlerinin

Gıdaların Ambalajlanması İçin Yasal Gereklilikler Nelerdir ( Gıda etiketlerinin )?

Bir gıda üreticisi olarak, yasa gereği ürünlerinizin her birini doğru bir şekilde etiketlemeniz gerekir. Bunu yapmazsanız, ciddi sonuçlar olabilir. Yetkililer uyum sağlamadığınızı tespit ederse, size ihlallerinizi, uymak için uymanız gereken düzenlemeleri ve uymak için neleri ve ne zaman yapmanız gerektiğini ayrıntılarıyla açıklayan bir iyileştirme bildirimi göndereceklerdir.

Bir iyileştirme bildirimi aldıktan sonra üretime devam edebilirsiniz, ancak işletmenizi verilen süre içinde uyumlu hale getirmek için tüm yönergelere uymalısınız. Bir iyileştirme bildirimini görmezden gelmeyi seçerseniz ve son teslim tarihinden sonra ihlal etmeye devam ederseniz, yasayı ihlal etmiş olursunuz ve yasal işlemle karşılaşabilirsiniz.

Önceden paketlenmiş gıdalarınız, Gıda etiketlerinde aşağıdakileri içermelidir:

 1. Yemeğin adı. Bu, ürününüzün gerçek bir temsili olmalı ve  yanlış veya yanıltıcı olmamalıdır  .
 2. Malzemelerin bir listesi. Başlık olarak ‘ Malzemeler ‘ kullanmalı ve ürünü yapmak için kullanılan malzemeleri azalan ağırlık sırasına göre listelemelisiniz.
 3. Belirli bileşenlerin yüzdesi. Ürününüzün ambalajında ​​’Tavuk Burger’ gibi belirli bir malzemeyi vurguluyorsanız, bu malzemenin miktarını içindekiler listesinde yüzde olarak belirtmelisiniz. Örneğin tavuk (%75) . Yoğurdun ambalajı üzerinde karikatür çilek gibi bir resim ya da grafik ile malzemeyi öne çıkarıyorsanız ya da ürünü ayırt etmek gerekiyorsa bu da bir gerekliliktir.
 4. Gerekirse pişirme talimatları gibi kullanım talimatları. Bu, pişirme ekipmanı, sıcaklık, pişirme süresi ve yiyeceği hazırlamak için gereken diğer özel talimatları içerir.
 5. “Son kullanma” veya “son kullanma” tarihleri. Ürünlerinize bu tarihleri ​​koyarak, müşterilerin gıdalarınızı güvenli bir şekilde saklamasına ve kullanmasına yardımcı olmanın yanı sıra gıda israfını da azaltmış olursunuz.
 6. Saklama talimatları. Bu talimatlar, tüketicilerinizin ürünleri ambalajı açmadan önce ve açtıktan sonra güvenli bir şekilde saklamasına yardımcı olur ve bu da ürünlerin güvenli bir şekilde tüketilmesini sağlar. Örneğin: ‘Serin ve kuru bir yerde saklayın. Açıldıktan sonra buzdolabında saklayın ve 3 gün içinde tüketin.’
 7. İletişim detayları. İşletmenizin bulunduğu ülkeyi, işletmenizin adını ve bir iletişim adresini ekleyin.
 8. Menşe ülke veya kaynak. Başka bir yerden temin ettiyseniz, ürününüzün üretildiği yerden geldiğini ima etmemelisiniz. Örneğin, ürününüzde kullanılan ton balığı Kanada’da avlandıysa, İngiltere’ye gönderildiyse ve önceden paketlenmiş bir yemek olarak üretildiyse, bunun İngiliz ton balığı olduğunu söyleyemezsiniz.               Gıda ambalajlarına ilişkin yasal gereklilikler hakkında daha fazla bilgi için Nanopro Group.at adresimizle iletişime geçin.
Bir gıda ürünü satın almadan önce 'gıda etiketlerini' besin bilgilerini kontrol eden müşteri

Gıda Etiketlerinin Önemi:

Gıda etiketleri kanunen zorunludur ve çeşitli nedenlerle önemlidir. İnsanların yiyeceği ne zaman yiyeceklerini planlamalarına olanak tanır ve tüketicilerin satın aldıkları, depoladıkları ve kullandıkları yiyecekler hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olur ve bunların tümü gıda israfını azaltır.

Etiket standartlarının önemi ve bunların tüketici ürün seçimini nasıl etkilediği bu makalenin aşağıdaki paragraflarında ele alınmaktadır .

Gıda etiketlerinin Beslenme/Diyet Önerileri:

2016 yılından bu yana, gıda üretim şirketlerinin, önceden paketlenmiş tüm gıdaların arkasında beslenme bilgilerini sergilemesi yasal bir zorunluluk haline geldi. Beslenme bilgileri, yasal sorumluluklarınızı yerine getirmenizi sağlamanın yanı sıra tüketicilerin daha sağlıklı ve daha uzun yaşamalarına yardımcı olabilir.

Müşteriler, özellikle gıdayla ilgili hastalıkların ve sağlık sorunlarının sayısı arttıkça, beslenme bilgilerine her zamankinden daha fazla yatırım yapıyor. Bu nedenle, birçok kişi daha besleyici alternatifleri tercih eder ve satın aldıkları tüm gıda maddelerinin beslenme ve diyet bilgilerinden haberdar edilmelidir.

Doymuş yağ, tuz ve şeker açısından yüksek bir diyet yemek, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

Gıda etiketlerinin amacı müşteri memnuniyetini kazanmak ve sağlığından veya alerjiye maruz kalma korkusu olmadan ürünü yeme konusunda güven duymasını sağlamaktır.

Yüksek tansiyon

ağır tansiyon , tuz ve doymuş yağ açısından ağır bir diyetten kaynaklanabilir . Bu nedenle, müşterilerinizi sağlıklı ve dengeli beslenmeye teşvik etmek için ürünlerinizde tuz ve doymuş yağ bulunduğunu belirtmeniz çok önemlidir. Bu, tuz ve yağ tüketimini azaltmak için belirli yiyeceklerden kasıtlı olarak kaçınması gereken yüksek tansiyonu olan herkes için çok önemlidir.

obezite

Obezite , kalorisi, tatlıları ve doymuş yağları yüksek bir diyet yemekten ve yeterince egzersiz yapmamaktan kaynaklanabilir. 1993 ile 2015 yılları arasında obezite vakalarında %15’lik bir artış oldu. Bu nedenle, tüketicilerin alımlarını ve besin değerlerini takip etme fırsatı bulması çok önemli.

Obezite: Belirtiler, Belirtiler ve Komplikasyonlar

Kalp hastalığı

Kalp hastalığı, bir kişinin atardamarları, atardamar duvarlarında biriken yağ birikintileri nedeniyle tıkandığında ortaya çıkar. Bu bir kan pıhtısına neden olabilir ve kan pıhtıları kalbe giden bir arteri tıkarsa kalp krizine yol açabilir. Kalp hastalığının ciddi sonuçları olabilir ve sağlıksız beslenme birçok risk faktörüyle doğrudan ilişkilidir.

Bir gıda ürünü satın almadan önce beslenme bilgilerini kontrol eden müşteri

Tüketicilerin beslenme/diyet bilgileri-Gıda etiketlerine ihtiyaç duymasının diğer nedenleri arasında şunlar yer alır:

 • Kişisel veya dini inanç.  Bazı insanlar belirli ürünleri yememeyi tercih eder. Bu nedenle, kaçınmak istedikleri herhangi bir içeriği kolayca tanımlayabilmelidirler.
 • Spesifik diyet gereksinimleri.  İnsanlar, intoleransı veya alerjisi olan bir ürünü tüketirlerse, rahatsız edici veya potansiyel olarak zararlı yan etkiler yaşayabilirler.
 • Tıbbi durumlar. Diyabet gibi bazı tıbbi durumlar, bireylerin belirli gıda bileşenlerinin spesifik içeriğini bilmesini gerektirir.

alerjenler

Gıda alerjisi olan kişiler, alerjisi olan gıdaları tüketmeleri halinde potansiyel olarak ciddi sonuçlara maruz kalabilirler, bu nedenle yedikleri gıdalar konusunda çok dikkatli olmaları gerekir. Birisi yanlışlıkla alerjisi olan bir gıdayı yerse, alerjik reaksiyona neden olabilir ve bazı durumlarda şiddetli ve yaşamı tehdit edici olabilir.

Bu nedenle, adı geçen 14 alerjenden haberdar olmanız ve gıda ambalajınıza yasal olarak hangi bilgileri dahil etmeniz gerektiğini bilmeniz çok önemlidir. Alerjen etiketleme gereklilikleri hakkında daha fazla bilgi için,  gıda etiketlemeye ilişkin AB FIC düzenlemelerine bakın. Alerji etiketlemesini iyileştirmek için ortaya çıkan Natasha Yasasının  da farkında olmalısınız  .

Natasha Yasası nedir?

Natasha Yasası, 2021’de İngiltere’de yürürlüğe girmesi beklenen yeni bir gıda etiketleme yasasıdır ve Birleşik Krallık çapında bir yaklaşım için diğer ülkelerde de benzer düzenlemelerin yapılması beklenmektedir. Susam tohumları içeren bir Pret a Manager bagetine ölümcül bir alerjik reaksiyon gösteren 15 yaşındaki Natasha Ednan-Laperouse’un ölümünün ardından yaratıldı. Natasha Yasası yürürlüğe girdikten sonra, işletmelerin doğrudan satış için önceden paketlenmiş ve tesiste yapılan yiyecekleri alerjenler de dahil olmak üzere tam bir içerik listesiyle etiketlemesini gerektirecektir.

Gıda  Standartları Ajansı (FSA)  şu anda Natasha Kanununun uygulanacağı gıdaların listesi hakkında bir kılavuz geliştiriyor. Bu, 1 Ekim 2019’da yayınlanacak ve gıda işletmelerine bu yeni gereksinimlere hazırlanmaları için iki yıllık bir geçiş dönemi verecek.

Daha fazla rehberlik için FSA’nın bilgi sayfasını ziyaret edebilirsiniz  .  Ayrıca , İngiltere’nin alerjen yasalarına nasıl uyacağınızı öğretecek olan Gıda Alerjeni Farkındalık Eğitimi de sunuyoruz  . Birleşik Krallık’taki mevcut alerjen mevzuatı ile günceldir ve Natasha Yasası hakkında bilgiler içerir.


Menşe Bilgileri

Tüketiciler için, ürününüzün nerede üretildiğini belirtmek çok önemli olabilir. Mahalle çiftçilerini desteklemek ve karbon ayak izlerini azaltmak için birçok kişi yerel üreticileri seçiyor.

Diğer birçok etik ve politik faktör de bir kişinin bir ürünü diğerine tercih etme kararını etkileyebilir. Örneğin, adil ticaret, organik veya serbest gezinen ürünler satın almaya karar verilebilir. Müşterilerin yiyeceklerinin nereden geldiğini bilmeleri için ürünlerinizin menşeini doğru bir şekilde etiketlemeniz çok önemlidir.


Üretme

Üretim ayrıntıları, gıda etiketlerinin aşağıdaki özelliklere sahip olup olmadığına ilişkin bilgileri içerebilir:

Bir fabrikada gıda paketleme

Birçok insan, yiyeceklerinin nasıl hazırlandığına yatırım yapar. Dini, kültürel veya etik nedenlerle, ürününüzün üretim yöntemleriyle ilgili bilgiler de dahil olmak üzere, kullanıcıların hangi ürünleri tüketmek istedikleri konusunda bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilir.

Gıda etiketleme Eğitim Kursu

Gıda endüstrisindeki Nanopro Danışmanlık, sürekli gelişimde yanınızda ve ortağınızdır.

#gıda kurutulmuş meyve olarak etiketlendi Türkiye’de gıda üretimi danışmanlığı gıda işleme https://dxv.yhn.mybluehost.me/en/juice-industry-en/

Leave A Reply