Reçeller ve jöleler tatlı, yarı katı sürülebilir ürünlerdir. Süzülmüş meyve suyundan jöle yapımında çilek reçeli ve meyve posasından yapılan reçeller. Bir jel oluşturmak için, çilek reçeli ve jölesinin su , şeker  ve  asitlik arasında doğru dengeye sahip olmaları gerekir . Pektin suda bir ağ oluşturarak geri kalan besin maddelerini bir jel oluşturmak üzere hapsedebilir. Ancak bunu bağımsız olarak yapmıyor. Şeker ve gıdanın  pH’ı da önemli bir rol oynar. Reçel ve jöleler için nihai şeker konsantrasyonu %55 – 65 arasında olmalıdır.

Bahsettiğiniz gibi jölenin kıvamı da meyve suyunun pH değerine bağlıdır. Meyve suyu, jelin oluşmasını imkansız kılan yeterince asidik olmalıdır. Bununla birlikte, pektin nötralize edildiğinde jelatinimsi bir ağ oluşturmak üzere bağlanır.

Çilek reçeli

Doğal olarak yüksek pH’a sahip meyve suyuyla çalışıyorsanız, pH’ı yapay asitlerle düşürebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken ilginç bir nokta da reçel veya jölelerin mutlaka meyveden olması gerekmiyor. Sebzeleri de kullanabilirsiniz. Önemli olan, çilek reçelinin orta yaş krizini yaşamamak için dengeyi doğru kurmaktır.

Çilek reçeli orta yaş krizi nedir:

 Verdiğim başlıktaki “çilek orta yaş krizi” terimi, çilek yetiştiricilerinin yaşamlarının ortasında veya çilek üretim kariyerlerinin ortasında karşılaşabilecekleri zorlukları göstermek için mecazi ve mecazi bir kullanımdı. Bu başlık özellikle çileklerin karşı karşıya olduğu gerçek bir krize işaret etmiyor.

Çilek reçeli için malzemeler ve ekipmanlar:

İyi çilek reçeli yapmak için ekipmanların dikkatli seçilmesi gerekir

 1. soba
 2. Paslanmaz çelik kase
 3. karıştırma kaşığı
 4. gram ölçeği
 5. Reçel kavanozları (8 ons) ve kapakları
 6. refraktometre
 7. PH cetveli.
Çilek reçeli için malzemeler ve ekipmanlar:

çilek reçeli hazırlayın:

İyi çilek reçeli üretimi aşağıdakilere göre dikkatlice düşünülmüş adımlarla yapılmalıdır.

 1. 450 gram sağlıklı taze çileği tartın
 2. Çanak yaprakları (yeşil yapraklı yaşam yapıları) çıkarın ve çilekleri yıkayın.
 3. Çilekleri küçük parçalar halinde kesmek için bir bıçak kullanın.
 4. Çilekleri tencereye ekleyin ve ardından 60 ml su ekleyin.
 5. Çilekleri yumuşatmak için ocakta pişirin (bu yaklaşık 5 dakika sürmelidir).
 1. 0,5 g asit ekleyin. (Not: Bu, reçel hazırlanması için arzu edilen pH’ı aşağıdakilerin yükseltmelidir. pH’ı bir pH metre kullanarak kontrol edebilirsiniz)
 2. Karışımı kaynatın ve ardından karıştırırken şekeri ekleyin.
 3. Tekrar kaynatın ve karıştırmaya devam ederek 3-5 dakika pişirin. Bu, şekerin karamelleşmesini ve tatsız aromayı önleyecektir.
 4. Bir bardak soğuk suya bir damla reçel koyarak reçeli ayarladığınızdan emin olun. Damla topak topak kalırsa, sıkışma ayarlanmıştır. Eğer bozulursa, reçelin pişmesi için daha fazla zamana ihtiyacı vardır.
 5. Ayarlandıktan sonra, reçeli 8 onsluk kavanozlara dökün. Yaklaşık üç kavanoz vermelidir. (Not: Dikkatli olun! Reçel çok sıcaktır ve ciddi yanıklara neden olabilir.)
 6. Kavanozları kapatın, etiketleyin ve bir sonraki laboratuvar oturumuna kadar soğumalarını bekleyin.
 7. Döndüğünüzde, kalabalıklaşmanız üzerinde aşağıdaki testleri yapın
  • pH
  • Brix (Şeker yüzdesi için kullanılan terimdir. Bunun için bir refraktometreye ihtiyacınız vardır)
  • Kraker veya ekmek ile tat testi

Üretim baskıları ve kısa sezonlar

Üretim baskıları ve kısa sezonlar

Çilek üretim süresinin kısa ve yoğun olması nedeniyle çilek yetiştiricileri zamana karşı yarış içinde yaşamaktadır. Bu sınırlı süre, çilek yetiştiricileri üzerinde ek baskı oluşturarak üretim ve pazarlama zorluklarını artırıyor

Teknoloji ve çevresel zorluklar:

 Çilek yetiştiricileri kendilerini devam eden teknolojik zorluklarla ve geleneksel tarım yöntemlerini etkileyen çevresel değişikliklerle karşı karşıya buluyor. Üretimlerini sürdürebilmek için bu gelişmelere nasıl uyum sağlıyorlar?

 Çilek reçeli orta yaş krizinden kaçınmak için sağlık ve güvenliğe dikkat etmek:

Toplumda sağlık ve güvenlik kaygıları artıyor ve bu da çilek yetiştiricileri için tarımsal uygulamalar ve kalite gereksinimleri açısından ek zorluklar anlamına geliyor

kışmalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın

Gıda üretiminin ve mükemmel kalitenin sırları hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen  web sitemizi ziyaret edin  veya bizimle iletişime geçin.

Leave A Reply